E-Ticaret

İşinizi E-Ticaret'e Taşıyın!

Satışlarınızı artırmak ve işinizi büyütmek için, sizde bugün e-ticaret sitenizi açın, ürünlerinizi hemen satışa sunun.

Geleneksel ticaretin internet ortamında yapılması, ürün ve hizmetlerin satış, reklam, dağıtım ve ödemeye konu olan her detayının internet üzerinden gerçekleştirilebilmesine e-ticaret denilmektedir.

e-ticaret web sitesi

B2B ve B2C firmalarının e-ticaret üzerindeki hâlihazırda konumlanmış yerleri göz önüne alındığında bir markanın tek başına bir e-ticaret üzerinden yola çıkması günümüzde çok ciddi sorumlulukların da beraber alınması gibi bir gerçekle karşılaştırır.

Kusursuz bir e-ticaret için nelere ihtiyaç vardır?

İlk olarak yapılacak olan domain seçimi ile başlanmalıdır. Kolay okunabilir ve akılda kalacak bir domain seçimi e-ticaret firmalarının sıralamalarını artırmak açısından önemlidir. Sektörünüzle alakalı, markayı temsil eden bir kelimeyi ya da direkt şirket ya da marka ismini domain olarak kullanabilirsiniz.

E- ticaretin olmazsa olmazı olan yayınlamanın yapılacağı ve güvenliğin sağlanacağı güvenilir bir sunucuya sahip olmak zorundasınızdır. Ödeme yöntemleri konusuna geldiğimizde kapıda ödeme, kredi kartı ile ödeme ve ortak Ödeme Sistemleri gibi tüm ödeme yöntemlerini e-ticaret sitenizin içerisinde bulundurmanız gerekir.

E-ticaret sitesinin tasarımı kullanıcının ürüne ya da hizmete hızlı ulaşabileceği, kolay edinebileceği ve etkileşimi doğru sağlayabilecek özel bir tasarımdan seçilmelidir. Ve e-ticaret sitelerinde olmazsa olmaz güvenlik sertifikası yani SSL bulundurmak zorunluluğu vardır. Müşterinin hızlı bir şekilde sizinle iletişim kurabilmesi alışverişini hızlı bir şekilde yapması, pazar araştırması için katlanacağı zahmeti en aza indiriyor olması, birden fazla ürün arasında kıyaslama yapabiliyor olması, ürün çeşitliliğini daha net gördüğünden tercih yapma imkânını genişletiyor olması, ürün için yapılan yorumlara ulaşabildiğinden satın alma sürecini hızlandırıyor olması, indirim ve kampanyalara ulaşabiliyor olması ve en önemlisi 7/24 istediğinde alış alışveriş yapabiliyor olması müşteri açısından sayılabilecek avantajlardandır.

Tüm bu avantajları müşterilerinize sağlayabilmek için satıcılar ürün bilgilerini ve ürüne ait tüm özellikleri açık bir şekilde beyan ediyor olmalılardır. Günümüzde market alışverişlerimiz dahil birçok alışverişimizi ve hatta neredeyse tüm alışverişimizi e- ticaret siteleri üzerinden yapıyorken hala bu platformda yerinizi almadıysanız kaybettiğiniz zamanı geri kazanmak için Medyacode ailesi ile iletişime geçmeniz sizin için hem yararlı hem de avantajlı olacaktır. E-ticaret ile kazanmak için çözümlerimiz ile tanışmanız amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır.

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret günümüzün dijitalleşen hatta mobilleşen dünyasında yapılan tüm ticari faaliyetleri kapsayan geniş anlamlı bir terimdir. İnternet üzerinde yapılan tüm ticareti ifade eder. Son 15 yılda gelişim göstermeye başlasa da özellikle son beş yılında gelişimini hızlandırmıştır. Ne yazık ki dünyayı etkisine alan Corona Virüs sayesinde e ticaretin de gelişeceği öngörülmektedir.

Duruma bakıldığında ise son bir kaç aylık tabloda bile satış verileri bu öngörünün doğruluğunu kanıtlar niteliktedir. E ticaret dünyanın çok geniş bir pazar olmasına, bu pazarda isteyen herkesin baş gösterebilmesine olanak sağlamıştır. Satıcılar sadece yerel satışlar yapmaktan sıyrılmış, dünya çapında iş yapar hale gelmişlerdir. Ticaret böylece çok büyük bir değişim geçirmiştir.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret birçok farklı şekilde yapılabilmektedir. Satış yapılacak alan bir sosyal medya platformu olabileceği gibi aynı zamanda arama motoru reklamları olabilir. Ya da firma doğrudan kendi internet sitesinde satış yapabilir. Bunların hepsinin dışında başka bir yolda alış veriş sitelerinde açılacak olan dükkânlar aracılığı ile satış yapmaktır.

Hedef kitlenin hangi mecrada daha çok yer aldığına bağlı olarak değişebilir. Ürünlerin reklamı yapılır, ürün satın alındığında gönderimleri yapılır sonrasında ise yeni müşteriler için yeni reklamlar yapıldığı gibi eski müşterileri çekebilecek farklı ürünler sunulur. Bu alanda başarılı olmak ticari anlamda başarıyı getirir. Derinlemesine her başlığın incelenebileceği bu konularda faaliyetler tekrarlanır.

E-Ticaret Yazılımı Yapan Firmalar?

E-ticaret dünyada tüm bilinen ticari modellerin önüne geçmeyi başarmış çok başarılı bir yöntemdir. E-Ticaret sayesinde yılın belirli günlerinde özellikle uzak doğu firmaları Milyar dolar ciro barajını aşabilmektedirler. Bu denli büyük olan bir ticari hacimde pastadan pay alabilmek için yazılım firmalarının bu alana yönelik olarak geliştirdikleri yazılımları kullanmak doğru bir seçenek olacaktır.

E-ticaret dünyanın dört bir yanına normalde tanımayacağınız müşteriler tanıyarak ürün göndermenize neden olacak bir modeldir. Bu alanda yazılım yapan firmalarını ise internette bir arama yaparak kısa süre içinde bulabilirsiniz. Güvenli ödeme yöntemleri ve detaylı ürün listeleme gibi özellikler sizin de işinizi büyütebilecek güçtedir.

E-Ticaret Web Sitesi Fiyatları Ne Kadar?

E ticaretle ilgili bir site yapımı istendiğinde site sahibinin talep ettiği özelliklere göre web sitesinin fiyatı değişebilmektedir. Web sitesinde sunulacak olan kullanıcı özellikleri fiyatı belirleyebileceği gibi aynı zamanda ödeme alınıp alınmayacağı, kaç adet V POS ile çalışılacağı, ürün listeleme özelliklerinin nasıl olacağı, kullanıcılar için oluşturulacak ek özelliklerin neler olacağı gibi tüm detaylar fiyata etki edebilmektedir.

Uzmanlar tarafından önerilen durum bütçe varsa tüm bu özellikleri ticaretin başında yaptırmak yönündedir. Ancak kısıtlı bir bütçe ile çalışılması gerekli ise şimdilik sadece ihtiyaca yetecek kadar hizmet almak sonrasında iş hacmine göre büyütmek daha mantıklı bir seçim olacaktır.