Native Mobil Uygulama

Mobil Uygulamanın En Doğal Hali

Akıllı telefonların hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması ile beraber mobil uygulamalar da aynı şekilde vazgeçilmez değerimiz arasında yerini almıştır.

Mobil uygulama geliştirmek ya da mobil uygulama geliştirilmesi için işlemleri başlatmak konusu ile karşı karşıya gelindiğinde karşımıza Native mobil uygulama mı yoksa Hybrit Mobile uygulama mı tercihi zorunlu olarak çıkmaktadır.

native mobil uygulama

Native Mobil Uygulama Geliştirme Avantajları Nelerdir?

Bu belirleme yapılırken hem maddi hem de teknik olarak iki uygulama arasındaki farkların doğru ve profesyonel kişiler tarafından değerlendiriliyor olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken şey kullanım alanı ve amacı göz önüne alınarak iki uygulama dili hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekliliğidir.

Native kelimesinin anlamı olan ‘doğal olan’ kelimesinden de yola çıkıldığında mobil uygulamanın sadece tek bir işletim sistemine özgü olarak üretilen bir uygulama olduğunu da açıkça anlamaktayız. Native mobil uygulamaları daha işlevsel kılan; belirli bir işletim sistemine özel olarak ya da belirli bir cihaza özel olarak oluşturulan yazılımlar ve donanımsal kaynaklarla doğrudan etkileşim halinde olmalarıdır. Android uygulamalar için Java ile geliştirilen iOS uygulamalar içinse Objective C veya swift ile geliştirilen mobil uygulamalar bu yazılıma örnek teşkil etmektedir.

Native uygulamalar Hybrit mobil uygulamalara nazaran çok daha hızlıdır. Pazarlama ve satış anlamında Native e-ticaret mobil uygulamalarına yönelmeyi düşünenlerdenseniz normal sitelere oranla 3 katı daha fazla ürün gösteriyor olması bu amacınızı gerçekleştirmek anlamında sizi destekleyecektir. Aynı zamanda native mobil uygulamalar genel anlamda yeniliklere ve değişikliklere çok daha hızlı bir şekilde adapte olabilmektedir.

Hybrit ve native mobil uygulamalar arasında yapılan gözlemler sonucunda native uygulamalarda geçirilen sürenin Hybrit uygulamalarda geçirilen süreden çok daha fazla olduğu da belirtilen sonuç listeleri arasında yer almaktadır. Uygulamalarda sıklıkla problem çıkmıyor olması ya da oluşan herhangi bir problemin çok hızlı bir şekilde gideriliyor olması native mobil uygulamayı tercih eden markalar tarafından çok önemsemektedir.

Mobil uygulama, web site tasarımı, native mobil uygulama ya da Hybrit mobil uygulama tercihiniz hangi yönde olacak olursa olsun kusursuzluk ve mükemmellik ve her daim destek arayışınızın gerçekleşebilmesi için Medyacode ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır

Native Uygulama Nedir?

Dil karşılığı olarak yerli olarak adlandırılabilecek bu terim teknolojik olarakta aynı anlamda kullanılabilir. Mobil cihazlar günümüzde birçok farklı işletim sistemi ile çalışabilmektedir. En yaygın olanları Android ve IOS olan araçlar bu işletim sistemleri kendi işletim sitemlerine hitap eden uygulamaları yazabilmeleri için geliştiricilere kendi dillerini ve IDE paketlerini sunarlar. Örneğin Android uygulama geliştirebilmek için Java ya da Kotlin bilmek ve Android Studio bilmek gerekir.

Kendi sisteminde çalışan bir dile yazılmış olan uygulamaların küçük uygulama paketlerini içermesi ve stabil çalışması açısından çok büyük avantajları bulunmaktadır. Yaşanacak her hangi bir problemde de konu hakkında çok daha fala muhatap bulabileceğiniz için destek konusunda sorun yaşamazsınız.

Native Mobil Uygulama Fiyatları Ne Kadar?

Native Mobil Uygulama Fiyatları yapılacak olan uygulamanın neler içerdiğine göre çok büyük değişkenlik gösterebilir. Uygulamanın ilk olarak ne için kullanılacağı, hangi cihazlara kurulacağı belirlenmeli ve buna göre işlemler yapılmalıdır. İstenen uygulamanın içerdiği bağlantılara, görsel tasarımına, etkileşim göstereceği servislere kadar birçok girdi ürün fiyatına etki edecektir.

Bu nedenle net bir rakam iletmek doğru olmayacaktır. Uygulama ihtiyacı duyuyorsanız bunun gereklerini, temel ihtiyaçlarını belirleyebilir ve buna göre belirlediğiniz bütçeyi hesaplayabilirsiniz. Ardından Konu hakkında uzman olan firmalarla görüşerek ücretlendirme bilgisi alabilirsiniz. Aynı iş için birden çok firma ile görüşmek size fiyat anlamında bir avantaj sağlayabilir.

Native Mobil Uygulama Yapan Firmalar?

Native Mobil uygulamalar bu konuda uzman mobil uygulama geliştiricileri tarafından yapılmaktadırlar. Tek bir türe ait olmak üzere özel olarak geliştirilen bu uygulamalar cihazlarda çok daha stabil halde çalışabilmektedirler. Web tasarımı konusunda deneyimli firmalar bu alanda da iş yaparlar.

Ancak bu özel olarak uzmanlaşması gereken bir konu olduğu için en iyi hizmeti alabilmek için özel olarak sadece bu alanda hizmet veren firmalardan almak en mantıklı seçim olacaktır. Ayrıca uzman olan firmalar uygulamanın yazımından sonra doğacak olan sorularda da destek sağlayabilirler. Çünkü işletme sitemleri sürekli güncelleme alabilmekte, bu da uygulamaların kararlılığını yitirmesine ve hatalar vermesine sebep olabilmektedir.

Native Mobil Uygulama Geliştirme

Uygulama geliştirme aşamaları planlar doğrultusunda yapılmaktadır. Öncelikle bu plan analizle başlar. Analiz de ise şu sorular cevaplanabilmelidir: İhtiyaç duyulan uygulamanın rakipleri var mı, ihtiyaç uyulan hizmeti uygulama verebilir mi? Sitem gereksinimleri ortalamaya hitap edecek düzeyde mi? Analiz aşamasından sonra ise planlama yapılarak takvime işlenir.

Uygulama aynı anda birden çok uzmanın çalışması ile kısa sürede yayına alınır. Uygulama için gerekli olan görsel tasarım yapılırken bir yandan da yazılım tarafından insanların kolay kullanabilmeleri için çalışmalar yürütülür. Tüm bu çalışmalar sonucunda işlemler başarılı ise uygulama teste alınır sonrasında ise BETA sürümleri ile yayına başlar.