Hybrit Mobil Uygulama

Hybrit Mobil Uygulamaların Gücünü Keşfedin

Hybrit mobil uygulamalar; uygulamaların tek bir kod ile yazılarak Android, iOS ya da Windows tabanı fark etmeksizin tüm platformlarda çalışmasını sağlayan bir uygulama türüdür.

Günümüzde alışverişten eğlenceye bankacılıktan oyuna kadar uygulamaların aracılığı ile gerçekleştirdiğimiz bir düzen içerisinde yaşamaktayız. Dolayısıyla mobil uygulamalarını sayısı ve sayısına bağlı yeterlilik düzeyleri de bizim için önem teşkil etmektedir.

hybrit mobil uygulama

Hybrit Mobil Uygulama Geliştirme Avantajları Nelerdir?

Mobil uygulama üretmekte olan geliştiricilerin hem günümüzün değişen koşullarına hızlı bir şekilde adaptasyon sağlayabilmeleri hem de satış yapılacak olan pazarın doğru şekilde analiz edilmesi sorumlulukları ile görevlerini yerine getirmeleri gerekir. Tüm bunlara ek olarak mobil uygulama yapmanın teknik zorluklarını da göz önüne aldığımızda mobil uygulamalar içerisinde Hybrit mobil uygulamalar ve Native mobil uygulamalar olarak ikiye ayrıldığını görmekteyiz. Hybrit uygulamalarının yazılımı sırasında JavaScript CSS ve HTML teknolojileri sıklıkla kullanılmaktadır. Geliştirmelerini yapılabildiği platformlar sayesinde cihazların özelliklerine erişim sağlanabilmektedir.

Hybrit uygulamaların tercih ediliyor olmasındaki en önemli sebep uygulamanın zaman içerisinde daha hızlı çıkmasıdır. compile etme süresinin diğer mobil uygulama türlerine göre kıyaslaması yapıldığında daha hızlı sonuç verdiği uygulamanın tercih edilme sebeplerini arttırmaktadır. Elbette bütün yazılım türlerinde olduğu gibi Hybrit mobil uygulama türlerinde de yazılımı tehdit eden bazı saldırılar söz konusu olabilmektedir. Uygulamayı saldırılardan tümüyle korumanın herhangi bir yolu henüz yoktur. Alınabilecek çeşitli önlemler ile tehditleri en az seviyeye indirmek mümkün olabilmektedir.

Hybrit mobil uygulamaları tehdit eden saldırıların başında önbelleğe alma sorunları, zayıf SSL uygulamaları ve JavaScript injeksiyon sorunları gelmektedir. Alınabilecek önlemler ile tehditleri en aza indirmek mümkün olabilirken,  uygulama çalıştırılırken güvenli frameworkları kullanmak alınabilecek en etkili ve basit güvenlik tedbirleri arasında sayılacakların başında gelir.

Hybrit mobil uygulamayı yazdıktan sonra mağazalarda yer almasını sağlamak için bazı sorumluluklar gerekmektedir. Bu sorumluluklar Google tarafından bir liste halinde sunulmuştur. Ortalama olarak Android bir uygulama için  onay alma süreci 3 gün ila 1 hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Web tasarım, dijital pazarlama ve mobil uygulamalar konusunda 10 yılı aşkın süredir sektörden edindiğimiz tecrübeler ve sizlerin ihtiyacı olan gereksinimlerin belirlenmesi konusundaki kusursuzluğumuz ile Medyacode ailesi olarak Hybrit mobil uygulamalarımız konusunda da sizlere sınırsız ve kusursuz destek olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Hybrit Uygulama Nedir?

Hybrit Uygulama aynın anda birçok farklı altyapıdaki cihazda aynı şekilde görünebilen uygulamalardır. Örneğin Hybrit olarak tasarlanmış bir uygulama IOS, Android, Windows Mobile de çalışabileceği gibi aynı zamanda Linux ya da Windows işletim sistemlerinin olduğu cihazlarda da çalışabilirler. Bu tarzda tasarlanmış uygulamaların bir takım avantajları ve dezavantajları bulunur.

Cihazı her platformda kullanabilmek en büyük avantajıdır. Ancak bu uygulamaların tasarlanması diğer uygulamalara göre çok fazla girdi içerdiği ve çok fala değişkene sahip olduğu için üretim aşamaları sıkıntılıdır. Daha yüksek bedellere mal olmaktadırlar. Güncelleme konusunda ise sorunlarla karşılaşmak mümkündür. İşte bu gibi sebeplerden dolayı özel bir tasarım firmasının yazması son derece önde taşır.

Hybrit Mobil Uygulama Fiyatları Ne Kadar?

Bu konuyu iki bakış açısı ile incelemek gerekir. Kullanıcılar açısında incelendiğinde uygulama sunduğu hizmete bağlı olarak herhangi bir ücret talep etmeyebileceği gibi aldığınız hizmetin türüne göre uygulama için ücret ödemenizde gerekebilir. Uygulama yaptırmak isteyenler için ise ücretlendirme değişkenlik gösterebileceği için net bir fiyat söylemek yanlış olacaktır.

Uygulamanın tasarımı ve çalışmasına dair detaylar birçok alanda eş güdümlü olarak çalışmayı gerektirir. Buda birden çok uzmandan destek almayı gerektireceği için uygulamanın fiyatı değişebilir. İhtiyacın doğru şekilde analiz edilmesi Hybrit uygulamaya gerek olup olmadığını netleştirecektir. Bu durum belirlenirken avantajları ve dezavantajları göz önüne alınmalıdır.

Hybrit Mobil Uygulama Yapan Firmalar?

Mobil uygulama yazma alanında başarılı birçok firma bulunmaktadır. Bu uzmanların çalıştığı firmalar aynı zamanda tasarım konusunda da hizmet vermektedirler. Yayınlanacak olan uygulamanın türüne göre birçok ek destek gerekebilir. Hybrit mobil uygulamalar aynı anda birçok platforma uyum sağladıkları için tasarımları ve uygulamanın hayata geçmesi sürecinde birçok uzmana ihtiyaç duyulabilmektedir.

Mobil uygulama yaratıcısı olan firmalar zaten birçok alandaki uzmanlarla çalıştıkları için zorlanmadan bu geliştirme işlemlerini yerine getirebilecek belki de tek kuruluşlar olarak ön plana çıkmaktadırlar. İnternette yapılacak kısa bir aramanın ardından bu alanda hizmet veren firmalara ulaşmak ve onlarla ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmak mümkündür.

Hybrit Mobil Uygulama Geliştirme

Hybrit Mobil Uygulamalar anı anda birçok platformda kullanılabilen uygulamalardır. Doğru bir şekilde tasarlanıp yayına alınabilirlerse oldukça başar olabilen örnekleri mevcuttur. Bunlardan birisi Twitter bir diğer ise İnstagramdır. Her platform için ayrı ayrı tasarım yapmak ve bunun uygulamasını geliştirmek yerine tek bir uygulama ile her platformda hizmet verebilir halde stabil çalışmak hybrit model sayesinde bu şirketlere güç katmıştır.

Hybrit uygulama geliştirebilmek için çok disiplinli olarak çalışmak ve kusursuz bir plana sahip olmak gerekir. Plan belirlendikten sonra uygulamanın aşamaları tek tek tasarlanır ve üzerinde çalışmaya başlanır. Tüm çalışma bitince de yayına almadan önce ise test çalışmaları başlar.