Mobil Web Tasarım

Mobil Kitlenizden Maksimum Fayda Sağlayın

Web siteleri önceleri sadece kod planlı işletimin basitçe arayüze dönüşmüş halini bize sunarken gelişim sürdükçe grafiklerin iyileşmesi mümkün olmuştur.

Sonrasında ise internetin avantajlarını keşfeden insanlar daha fazla kullanmaya başlamışlardır.

Kişisel bilgisayarların yaygınlaştığı 2000’li yıllar internet kullanımının daha fazla kullanıcıya ulaşmasına olanak tanımıştır. Sonrasında ise mobil cihazlar yaygınlaşmaya başlamışlardır.

mobil web tasarım

Mobilite : İnternetin ve Cihazların Değişimi

Teknolojinin gelişimi mobil cihazların erişimini sağlamıştır. Akıllı cihazlar 200 li yılların ortalarından itibaren gelişmeye başlamış 2010 lu yıllarda ise yaygınlaşmışlardır.

Bu akıllı cihazlar kullanım kolaylıkları nedeni ile internet trafiğinin yön değiştirmesine sebep olmuştur Yapılan araştırmalara göre günümüzde internet kullanıcıları günlük internet kullanımlarının%90 ını bu cihazlar üzerinden yapmaktadırlar. Akıllı telefonların yanında mobil cihaz olarak tabletlerinde gelişimi ve her geçen gün daha fazla imkan sunmaları bu tabloda yer etmiştir.

Mobilitenin Web Tasarıma Etkisi

İnsanlar kullanımlarını daha çok mobil siteler üzerinden yapmaya başladıkça buna yönelik ihtiyaçlar oluşmaya başlamıştır. Masaüstü versiyonlar mobil cihazlarda kullanımı zorlaştırmış ve cihaz kaynaklarını çok fazla kullanır hale gelmişlerdir. Bu nedenle mobil olarak tasarlanmış sitelere olan ihtiyaç artmıştır.

Responsive siteler de tasarlanmış olsalarda temelde mobil web tasarımının çok daha fazla faydası olduğu bilinmektedir. Bu nedenle yeni gelişen trend doğrultusunda firmalar mobil web tasarımına yönelmişlerdir. Mobil web tasarımı sitede yapılabilecek tüm işlemlerin ve ziyaret deneyimlerinin hem mobil hemde kişisel bilgisayar ölçüsünde aynı görsellikte ve ayı şekilde yapılmasını amaçlar.

Mobil Web Tasarımın Önemi Nedir?

Mobil tasarım sayesinde siteler ziyaretçilerin sayfayı kullanımlarını sürekli hale getirebilmektedirler. İnternet siteleri genel olarak ne kadar fazla trafik sağlarlarsa bununla doru orantılı olarak gelirleri artar. Günümüzde bunu örneğini gelişmiş akıllı zeka yardımı ile video önerileri sunan Youtube da görmekteyiz.

Kişilerin ilgi alanları doğru şekilde belirleyen algoritmalar insanların sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlamak için öneriler sunmakta, bunu sayesinde trafiklerinin hacminin genişletmektedirler. Mobil tasarım sadece trafik sitede kalma süresi üzerinden değerlendirilmemeli aynı zamanda kişilerin işlem yapabilmelerini de olanaklı hale getirebilmelidir. Bunu da başka bir örnekle şöyle açıklayabiliriz: çevirim içi hizmetler sağlayan bir müzik dinleme platformu mobil sitesi ya da uygulaması üzerinden müşteriler sunduğu tüm fonksiyonları sunmazsa kullanıcılar bu siteyi akıllı cihazlardan kullanmayı istemeyeceklerdir.

Bu kullanıcılar çoğunluk kişisel bilgisayar kullanmadıkları için siteyi kullanmaktan vazgeçeceklerdir. Örnekte de görüldüğü gibi işlemlerin mobil üzerinden yapılabilmesi oldukça büyük önem taşır.

Basit Kulanım Seviliyor

İnsanlar mobil cihazlarda kolay kullanıma çok büyük önem vermekteler. Karmaşık gelen yapılardan hoşlanmayan insanlar mobil cihazlarda kullanım kolaylığı beklemektedirler. Görselliğin çok büyük önem taşımadığı durumlar için işlemlerin kolayca yapılabilmesi sunulan hizmetten daha fazla yararlanmalarını sağlar.

Özellikle günümüzde bankacılık işlemleri için bankalar mobil uygulamaların yanısıra mobil web şubeleri ile de insanlara hizmet vermektedirler.

Sitem Mobil Uyumlu Mu?

Yayına devam eden bir siteniz varsa ve siz ne derecede mobil uyumlu olduğunu bilmiyorsanız bu adımda bazitçe bir kaç test yaparak sitenizin değerini kontrol edebilirsiniz. Google bunu için, ücretsiz sunduğu bir araca sahiptir. Bu site uyumluluk arayüzünü kullanarak sizde mevcut sitenizin ne kadar insanların kullanımına uygun olduğunu ve sitenizin Google gözünde nasıl göründüğünü öğrenebilirsiniz.

Böylece eğer uyumlu bir siteye sahip değilseniz bir kaç adımda geliştirmelere yaparak sitenizin mobil web tasarım konusunda başarı elde etmesini sağlayabilirsiniz. Sitenizin mobil uyul hale gelmesi daha fazla insan tarafından ziyaret edilmesini sağlayacaktır.

Mobil Web Tasarım Nedir?

İnternet siteleri eskiden sadece masaüstü kişisel bilgisayarlardan erişilen servislerken gelişen teknolojinin etkisi ile telefonlardan da erişilebilir hale geldiler.

Bunları tabletler takip edince web tasarım konusun köklü bir değişiklik geçirdi. Mobil cihazların her yıl milyonlarca adet arttığı dünyamızda birçok kullanıcı sadece telefonları aracılığı ile internet trafiklerinin % 100 ünü yönetir hale geldiler.

Kişisel bilgisayarlar artık daha sıklıkla iş yerlerinde kullanılır duruma düştüler. İnsanlar 24 saat çevrim içi kalıyorlar e bu esnada birçok internet sitesini ziyaret ediyorlar. İşte bu ziyaretlerin hepsine çözüm sunabilecek şekilde yapılan tasarımlara mobil web tasarımı denmektedir.

Mobil olarak tasarımı yapılmış siteler erişilebilirlik açısından büyük avantajlar sunar. Bununla birlikte her cihaz için ayrı uyumlama gerektirmediğinden, yani her cihazda aynı göründüğünden işletilme maliyeti uygundur.

Mobil Web Tasarım Fiyatları Ne Kadar?

İnternet sitelerinin mobil olarak tasarlanması yine her tasarım konusunda olduğu gibi birçok değişkene tabidir. Bu değişkenler arasında sunulacak URL etkileşimleri, E- ticaret uyumluluğu gibi birçok konu göz önünde tutulacağı için net bir fiyat vermek sağlıklı olmayacaktır.

Ancak bilinmesi gereken bir detay vardır ki o da mobil sitelerin bir kez yayına alınmasının ardından sonraki işletim giderleri görece uygundur. Diğer sitelerdeki kadar bakım gerektirmez. Son müşteri her cihazdan aynı görünümle siteye erişebileceğe içinde mobil web tasarım tam bir kullanıcı dostu yöntemdir demek yanlış olmaz.

Mobil dünyanın getirdiği avantajlar ancak mobil uyumlulukla yakalanabilir.

Mobil Web Tasarım Hizmeti Neleri Kapsar?

Mobil web tasarım normal tasarımlardan farklı olarak görselliğe önem verir. Kapsamında sitenin yenimi hizmete alınacağı yoksa mevcut stenin mi Optimize edileceğine bağlı olarak hizmet kapsamı değişebilir. Ancak yeni bir siteden örneklerle gidecek olursak sitenin hizmete alınması için geçerli olan tüm hizmetleri kapsar.

Buna domain almak da eklenebilir. Ayıca site tasarımında sayfa sahibinin ne sıklıkla güncelleme yapacağı, güncellemeyi nasıl yapacağı gibi birçok detaylara yer verilir. Site sonrasında da yayın hayatına devam edebilmelidir. Kullanıcı isteğine bağlı olarak e ticaret modülleri de eklenebilir.

Mobil Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Mobil web tasarımı önce sitenin planlaması ile yapılmaya başlar. Plana göre sitede yayınlanacak olan görseller, yazılar belirlenir, amaç nedir gibi sorunların cevaplanmasının ardından sitenin planı oluşturulur. Sonrasında mobil uyumluluğu için teknik çalışmaya geçilir ve bunun başarılı şekilde yapılmasıyla beraber site yayına alınır.

Eğer eklenecek olan özel talepler var unlar içinde çalışma yapılır. Örneğin site bir online satış sitesi ise e-ticaret modülleri mutlaka eklenmeli, sorunsuz çalıştığı test edilmelidir. Bu alanda yaşanacak her hangi bir hata site sahibinin ciro kaybına neden olacağı için çok büyük önem arz eden bu konuya çok dikkat edilmelidir.