Web Yazılım

Bir web sitenin, arama motorlarında işleyişini arttırmak ve site içerisinde döngünün kurgulanması için yapılan alt yapı çalışmalarına web yazılım adı verilmektedir. Web tasarım ile web yazılım sıklıkla karıştırılan konulardır. Web yazılımda alt yapı ağının oluşturulması sağlanırken web tasarım bu altyapının çalıştığı yüz kısmıdır denilebilir.

Web Yazılım Hizmetleri

Web yazılım sayesinde internet üzerinden web siteniz için komutlar verilerek, bu komutların sitenizin yararına olacak şekilde kullanımı amaçlanır. Web yazılım iki ana unsur üzerine planlanır. Bunlardan birincisi kullanıcın görebildiği (User Interface) dediğimiz alandır. Bu alanda kullanıcı, arama motoru üzerinden çağırdığı web sitenin ana yüzünü görür. Logosu, sayfa yapısı ve içeriği görebildiği alandır. İkinci alan ise kullanıcın göremediği alandır. Bu alandaki web yazılım ise, kullanıcın aradığı bilgiye kolayca ulaşabilmesi ve site içerisinde gezintisinin sürekliliğinin sağlanması amaçlanır.

Web sitelere girişlerinizde sizlerin de göreceği üzere form doldurmak ve bu form bilgilerine uygun verilerinin gelişini sağlamak gibi gelişmeler olmuştur. İşte alt yapısında veri sorgulama, komut gönderme ya da alma, dosya görüntüleme ve ya indirme gibi detay isteyen işlerin tamamı web yazılım sayesinde gerçekleşmektedir.

Web yazılımın amacı, siteyi basit bir tabandan çıkarıp estetik ve kullanım kolaylığı sağlayan bir tabana taşımak olduğuna göre, web sitenizin içerisinde yer alacak olan yazılımların da bu amacı desteklemesi gerekir. Web sitenizin SEO uyumlu ve mobil uyumlu (responsive) olması bu amaca uygun hizmetler arasında yer alacaktır.

Web yazılımın titizlikle yapılması gereken yerler arasında yönetim paneli yer alır. Kolay kullanılabilir yönetim panelinin varlığı, yazılımın geliştirilmesinde büyük rol oynayacaktır. Zaman içerisinde ihtiyaç duyulacak olan web yazılımı geliştirme ihtiyacına yönelik panellerin oluşturulması önemlidir. Özellikle açık kaynak kodlu web yazılımlarda, her kodun belirli bir yerinde kodun nerede kullanıldığının uygun dillerde yazılması, yazılımın geliştirilmesi açısından kolaylık sağlayacaktır.

Web tasarım, web yazılım ve dijital pazarlamaya konu olan her ayrıntının içerisinde geçirdiğimiz yılların tecrübesi ile sizin amaçlarınıza, web dilinin de tüm araçlarına hakim olan MedyaCode ailesi olarak kusursuz ve işlevsel web yazılımlar edinmeniz için yenilikçi ve dinamik çözümler üretiyoruz.

Web Yazılım Nedir?

İnternet ortamında son kullanıcılar sitelerin ara yüzlerini görüntüler. İstedikleri işlemleri bu ara yüz aracılığı ile görüntülerler. Bu ara yüzün arkasında ise bir kodlama sitemi ve temeli yatar.

Sitelerin yayınlanmış olduğu sunucular ve istemci sunucuları arasında bu dil üzerinde konuşmalar yapılır ve sayfalar çağırılır. İşte bu geri planda yer alan kodlama işlemlerinin tamamına Web yazılımı denir. Birbirinden farklı çok fazla sayıda web yazılım dili bulunmaktadır ancak en sık kullanılanlarına değinmek gerekirse. NET, Php, Java olarak sıralayabiliriz.

Bu çeşitleri arttırmakta mümkündür ancak her birisi ayrı birer derya olduğu için en çok bilinenlerden bahsetmek temeli anlamak için yeterli olacaktır. İleri seviyeler için ise Css, Jquery gibi dillerede hâkim olmak gerekir.

Web Yazılım Fiyatları Ne Kadar?

Web yazılımı bir örnekle şuna benzetebiliriz, her insanın bir cilt yapısı vardır, bu yapının atında ise gizli ancak vücudun doru şekilde çalışması için tasarlanmış bir iskelet sistemi bulunur. İşte web yazılımda aynen insanlardaki iskelet sistemi gibi çalışır.

Ara yüzün insanlar tarafından görünebilmesini sağlar. Ancak geri planda bilgi alışverişi için iskelet sistemi web yazılımdır. Bu nedenle iskelet sisteminin ne kadar yorulacağı ve ne kadar uzaklığa gidileceği, gidilirken nerelerden geçileceği, cilt tipinin nasıl olması gerektiği gibi detaylara göre değişkenlik gösterebilir.

Yani fiyatlandırma konusunda değişken çok fazla olduğu için fiyat vermek ya da fiyat aralığı belirtmek doğru olmaz. Yazılım ihtiyacı olan firma ile yazılımcı firmanın ihtiyaçları doğrultusunda yapacakları görüşmeler detaylara göre fiyatı belirler.

Web Yazılım Hizmetleri Neleri Kapsar?

Web yazılım internet siteleri için geri planda gerekli olan her türlü kodlama işlemini kapsar. Bunun için sitenin üzerinde yapılacak kullanıcı işlemleri de dahil olmak üzere çok geniş bir yelpazede işlemler yapılabilir.

Aynı zamanda sadece sitenin sahipleri için değil son kullanıcıların yapacakları üye olmak, kendi içerik girişlerini yapabilmek, blog yazılarını eklemek, alışveriş yapabilmek gibi birçok alanda tanımların yapılması gibi görevlerin tamamını kapsar.

Müşteri tarafından ne kadar fazla talep varsa web yazılım bu taleplerin tamamını kapsar. Üretilecek işe asıl olarak işi isteyen firma karar verir. Genel olarak ise web ile ilgili tüm kodlama işlerini kapsar diyebiliriz.

Web Yazılım Nasıl Yapılır?

Öncelikle web yazılım tasarımın ne üzerine yapılacağı belirlenerek başlar. Sitenin hangi müşterilere hitap edeceği, ara yüzün nasıl olacağı gibi konular yani web tasarım kısmı netleştirilir. Sonra yazılım işlemleri ile devam edilir. Kodlama dillerinden bir kaçına aynı anda hâkim olan bir yazılım uzmanı tarafından işlemler ancak bu şekilde başlatılır.

Haritası olmayan bir yolcunun istediği noktaya gidemeyeceği gerçeğinde olduğu gibi planlama web yazılımın en temel ögesidir. Sitenin kullanıcılarına hitap edecek yeterlilikte olması yazılımcı ve site sahibi için ele alınması gereken en önemli konu olmalıdır. Ek özellikler son kullanıcıyı memnun edebilirken gereksiz detayların eklenmesi iş yükü açısından çok fazla zaman kaybına neden olabilir.

Web Yazılım Firması Nasıl Olmalıdır?

Web yazılım temel kodlama dillerine hâkim olmayı gerektirir. Bunula birlikte sadece dilleri bilen yazılımcıların tasarım açısından eksik kalacakları içi firmalar bünyesinde hem yazılımcı hem tasarımcı hemde grafiker bulundurmalıdır.

Bir internet sitesinin en başarılı şekilde yayına alınması için bu üç disiplinin ayı ayrı görevleri bulunur eve koordineli şekilde çalışmaları gerekir. Koordinasyonu sağlayıp tüm planlamayı yapacak ve aynı zamanda müşterilerle iletişimi sağlayacak olan birde yönetici biriminin olması firmanı işlerini sağlıklı yürütebilmesi için önem taşır.

Sektörde her ne kadar freelance çalışma sistemi olsa da tasarımı ciddi şekilde yaptırmak isteyen firmalara önerilmez. Uzman bir firma ile alışmak ise konu hakkında başarılı sonuçlar almayı beraberinde getirir.

Web Yazılım Ajansı

İnternet sitelerinin tasarlanması ve başarılı bir şekilde yayına alınması web yazılım ajansları tarafından yapılır. Bu ajanslar birçok uzmanı aynı anda çalıştırarak karşılaşabilecek tüm sorunlara müdahale etme şadı olduğu için çok büyük avantajlarla yoluna devam eder.

Günümüzde değişen müşteri alışkanlıkları nedeni ile web tasarımı, yazlımı gibi konularda yön değiştirmiştir. İnsanlar artık mobil dünyada çok daha fazla zaman geçirmektedirler. Bu nedenle ajanslarda mobil dünyanın sırlarına hakim tasarım ve yazılım uzmanlarda bulunur.

Web Yazılım İstanbul

İstanbul her alanda bu alanda dünyanın en başarı firmalarına sahip bir şehirdir demek yanlış olmaz. Bir çok dünya firmasının tasarım anlamında gözü kulağı burada demek yanlış olmaz.

Gençlerin toplumumuzda büyük bir çoğunlukta olması, internet çağının içinde büyümeleri nedeni ile kendilerini bu alanlarda çok geliştirmeleri birer sebep olarak görebiliriz. Aynı zamanda şehrin yapısı gereği bir global yaşam söz konusu olduğu için bunu etkilerin iş sonuçlarında da görmek mümkün olmaktadır.

Tüm bu etkenler çok yönlü firmaların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu nedenle de tasarım ve yazılım bir arada en güzel örneklerini vermektedir.