Sosyal Medya Yönetimi

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Mümkün olan en fazla kişinin dikkatini çekmek için çalışırken, tüm sosyal ağ sitelerinde markanızın varlığını yönetiyoruz.

Kurum veya işletmenizin hedef kitlesini ve gelecek planlarını göz önüne alarak; benzer kurumların ve işletmelerin analizini yapıyoruz.

Analiz sonuçlarını ve beklentilerinizi birleştirerek hangi sosyal ağlarda, nasıl bir dille, nasıl bir içerik stratejisi ile yer alması gerektiğini yani kısacası sizin sosyal medya kimliğini oluşturuyoruz.

sosyal medya yönetimi

Günümüz teknolojisi içerisinde güçlü ve işlevsel bir yeri olan sosyal medya önemli pazarlama stratejilerinin de odak noktasıdır. Sosyal medya yönetimi; sosyal medya içerisindeki sayfa ve hesapların kullanımına, kullanım esnasında ki süreçlerin nasıl izleneceğine, olası acil durumlarda ne tarz yöntemler kullanılacağına, marka ve firma yönetiminin nasıl yapılması gerektiğine ve tüm bunların bir koordinasyon içerisinde nasıl yürütülmesi gerektiğinin tamamına verilen addır.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalı?

Sosyal medya yönetiminin genel işleyişi; hedef kitlenin belirlenmesi, içeriğin yönetilmesi, rakip analizinin yapılması, reklam yönetiminin sağlanması ve raporların sunulması ana başlıklar olarak sıralanabilir.

Google’ın yaptığı son açıklamalara göre Türkiye’de her gün ortalama olarak 44 milyon kişi sosyal medya hesaplarında aktif olarak yer alıyor. Böyle bir kitle günlük olarak bu tarz bir hareketlilik gösterdiğinde sosyal medya da çok büyük bir pazar haline geliyor. Firmaların ya da kişilerin daha çok müşteriye ulaşabilmek ya da mevcut müşterileri ile daha sağlam bir bağ oluşturabilmek adına bu platformdan yararlanmaları kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal medyada pazarlaması için sunduğunuz şeyin ürün ya da hizmet farkı olmaksızın yaş aralığı, cinsiyeti, coğrafi durumu, davranış ve yaşayış biçimlerine göre farklılığı ve gelir grubu bağlamında farklı kategoriler halinde bir hedef kitleye hitap etmesi gerekir. Belirlemiş olduğunuz hedef kitle; ne zaman, nasıl bir sıklıkla ve ne şekilde bir yönetim gerçekleştireceğiniz konusunda size fikir verecektir. Belirlenmiş olan hedef kitle ile kuracağınız temas içerik ile bütünleşik halde çalışmalıdır. Kaç günde bir veya günde birden fazla mı hedef kitleye hitap etmeniz gerekliliği, içeriğin yönetim şeklinin şemasını da ortaya çıkaracaktır. Doğru içerik ve planlanmış hedef kitle ile ulaşacağınız noktada rakipleriniz de çok büyük önem teşkil edecektir.

Rakip analizi başlığı adı altında gerçekleştirecek olan araştırmada; paylaşımlarınız için ürün ve hizmeti satış odaklı mı yoksa bilinirliğini arttırmak odaklı mı yapılacağı konusunda rakip analizlerini dikkate alabilirsiniz. Markanız ürününüz ya da hizmetiniz için sosyal medya kriz yönetiminde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Ortaya çıkabilecek herhangi bir kriz ortamında hızlı ve doğru bir şekilde müdahale edebilmeniz, daha çok kişiyle etkileşim kurup daha doğru bilgiyi daha hızlı şekilde sunabilmeniz için sosyal medyanın kriz yönetiminin de doğru yapılması zorunluluklar arasında yerini alır. Günümüzde sadece selfy çekebilen ve hashtaglerini kendi yapabilen herkes sosyal medya yönetimi konusunda uzman olduğunu iddia etmektedir.

Amacınıza uygun bir sosyal medya yönetimi için profesyonel ve işinde uzman firmalardan destek almanız ileride çıkabilecek tüm sorunların önceden önüne geçebilmeniz anlamında size yarar sağlayacaktır. Bu anlamda diğer tüm hizmetlerinde olduğu gibi kusursuzluğu ve mükemmelliği ile iddiasını ortaya koyan Medyacode, sosyal medya yönetimi konusunda da sizlere destek olacaktır.

Sosyal Medya Nedir?

Çağımızın modern vitrinleri olarak adlandırmanın yanlış olmayacağı Sosyal Medya son 5 yıl içinde özellikle hayatımızda çok fazla yer alır hale gelmiştir. İnsanların kendileri hakkında bilgileri, resimleri ya da anılarını paylaşabildikleri sosyal bağlantı kurma siteleri ve uygulamaları.

Mobil cihazların büyüme hızına doğru orantılı olarak büyümüşlerdir. Artık siyasetten sanata kadar, yemekten sağlığa kadar birçok alanda yaygın kullanımları sayesinde insanların iletişim kurdukları alanlar olmuşlardır. Öyle ki bugün devletlerin bakanları açıklamalarını bu mecralardan yapmaktadırlar. Bu alanların sık kullanımı ticareti de beraberinde getirmiştir.

Burada yapılan reklamlar ürün satışlarına inanılmaz etkiler yapmaktadır. Bunu sayesinde özellikle üretim yapan küçük işletmeler ve hobi sanatçıları emeklerini satabilmektedirler.

Sosyal Medya Yönetim Fiyatları Ne Kadar?

Sosyal medya yönetimi denilince aklımıza ne yazık ki sürekli paylaşım yapılması gelmekte ancak yönetim sadece bununla sınırlı değildir. Yapılan paylaşımın sıklığı kadar aynı zamanda kalitesi, insanlara hitap edebilme gücü, etkileşim alabilme oranı gibi detaylarda önem kazanmaktadır.

İnsanlar beğendikleri paylaşımları başkalarıyla da paylaşma eğilimlidirler. Sizin ya da işletmenizin bir sosyal medya hesabı var ve profesyonel bir yönetimle yukarılara çıkmak amacı taşıyorsanız bu işi uzmanlara yaptırabilirsiniz. Yönetilecek olan sosyal medya hesabının âdetine ve paylaşım sıkılığına, yönetimde kullanılacak reklamlara göre yönetim ücreti değişebilmektedir.

Bu nedenle ihtiyaçlarınızın tespiti yapılmadan fiyat aralığı belirtmek doğru olmayacaktır. Bu konuda bir uzmandan destek almak en doğru yöntemdir.

Sosyal Medya Yönetimi Yapan Firmalar?

Sosyal medya hesaplarının yönetilmesi tamamen profesyonel çaba gerektiren bir iştir. Günümüzde akıllı cihazı olan insanlar her gün sosyal medya hesaplarına erişmektedirler.

Önceleri kullanım yaşı sınırlı iken bu gün bu aralığın çok genişlemesiyle her gün on milyonlarca insan sosyal medyayı kullanmaktadırlar. Bu kadar fazla kullanıcısı olan bir mecrada reklam yapabilmek, paylaşım ve yönetim yapabilmek firmanızın ya da markanızın bilinirliğini arttıracaktır. Bu nedenle uzmanlardan destek almanız önerilir.

Bu konuda özellikle uzmanlaşmış firmalar bulunabildiği gibi bugün birçok reklam ajansı aynı zamanda sosyal medya yönetim hizmeti de vermektedir.

Sosyal Medya Hesabı Raporlama Nasıl Yapılır?

Yönetimi yapılan sosyal medya hesaplarının raporlamalarının yapılması planlama açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu yönetimi yapan firma veya kişiler düzenli şekilde raporlama yaparak izlem belirleyebilirler.

Bu raporlama süreçlerinde haftalık olarak yapılan paylaşım âdeti, bu paylaşımlarından doğan etkileşim âdeti, videoların islenme süreleri ürün satışı varsa sipariş âdeti, alınacak raporda mutlaka yer almalıdır. Aynı zamanda bunlarla birlikte haftalık ve aylık gelişim grafikleri de raporda yer alır.

Hazırlanan rapor doğrultusunda yeni haftada ya da ayda ne gibi işler yapılması gerektiğine dair planlamalara gidilir. Doğru bir sosyal medya yönetimi doğru raporlamadan destek alır. Raporlamada paylaşım kadar düzenli yapılmalıdır.