Sem (Arama Motoru Pazarlaması)

Hedef Kitleniz Neredeyse Sizde Orada Görünün...

SEM İngilizce bir terim olan Search Engine Marketing ‘in kısaltılmışı olarak kullanılmaktadır.

Bu terim ise dilimize Arama Motoru Pazarlamacılığı olarak çevrilebilir. SEM dar müşteri kitlesi hitap eden satıcıların küresel ölçekte çok başarılı olmalarını sağlayabilen bir satış modelidir.

SEM Nasıl Çalışır?

Satış yapmak isteyen firmanın reklamları belirli arama motoru araçları ile reklama dönüştürülür. Dünyada bu alanda en fazla kullanılan arama motoru Google olduğu için reklam alanında da Google Ads kullanılır. Reklam doğrudan ilgili kişilere yapılacağı için hedef kitleye ulaşmak çok daha kolay olmakta ve başarılı sonuçlar vermektedir.

sem arama motoru pazarlama

Reklam Mecrası Neresi Olmalı

Ürün satışlarında her geçen artan E ticaret yöneliminin fazla olduğu bilinmektedir. İnsanlar artık alışverişlerini internet ortamından daha fazla yapmaktalar. Bu nedenle internet ortamını bir pazar olarak kullanabilmek her işletme için oldukça büyük avantajları beraberinde getirir. Bugün çok büyük mağazaları olan markalar dahi internet alışverişlerine yönelmişlerdir.

Maliyetlerin çok daha uygun olması ve çok daha fazla insana ulaşılabilmesi gibi avantajlar satışı yapan firmaların hızlı büyümesine neden olmaktadır. Bu yüzden internetten satış yapmaya karar veren bir firmada reklam yapmak çok büyük önem taşır. Reklam için birçok internet mecrası tercih edilebilir. Örneğin Youtube bunlardan birisidir. Ancak burada daha çok klasik anlamda reklamlar yayınlanır. İnsanların burada reklam izleyerek satış yapan firmaya ulaşması ve alışveriş yapması pek mümkün olmamaktadır.

Bu nedenle reklam mecrasının seçimi de çok büyük önem taşır. Eğer insanların ilgi duydukları ürünler hakkında araştırma yaptıkları esnada karşılarına çıkarsanız zaten ilgili olan bir müşteriye ulaşmış olursunuz. Eğer ürününüzde kaliteli ve uygun fiyatlı ise insanlar sizden alışveriş yaparlar.

Reklamları Nasıl Yapacağım?

İnsanların ilgilendikleri konuda dikkatlerini çekebilmek için günümüzde en sık kullanılan reklam mecrası internet reklamcılığı, burada da özel olarak Google reklamları yere almaktadır. Örnekleme ile açıklayacak olursak: Masaj kremi için arama yapan birisi ihtiyaç nedeni ile arama yapmaktadır. Bu arama sonuçları listelenirken aynı sayfada da masaj kremi satan firmaların reklamları sıralanır.

Bu reklamlardan birisine tıklayarak gidip ürün özelliklerini incelemesi ve satın alması çok mümkün olduğu için müşterinin ilgisini satışa çevirmiş olursunuz. Ancak herhangi bir reklam eğer o aramada yer almasa idi müşteri aramalara devam edecek, belki blog sitelerinde tavsiyeleri araştıracaktı. Buda sizin satış yapma olasılığınızı düşürecekti. İşte bu nedenlerden dolayı reklamı arama motorlarından en popüleri olan Google üzerinde yapmak ve bunu da doğru şekilde planlayabilmek satışlar için büyük getiriye sebep olacaktır.

Kimden Yardım Alabilirim?

Google kendi başınıza reklam yapabileceğiniz kolay modeller sunmaktadır. Ancak bu işlemler zaman alabilmekte, planlama yapılmadan uygulamaya geçildiği zaman her hangi bir sonuç alınamadan rast gele reklam yapılabilmektedir.

Reklamlarda başarılı sonuçlar alıp, satış rakamlarının yükselmesi isteniyorsa mutlaka konu hakkında uzman olan kişilerden destek almak gerekir. Uzmanlar adım adım sizin başarılı olabilmeniz için işlemler yapacaklardır. İlk adımda ihtiyaçlar belirlenir. Ne kadar reklam yapmaya ihtiyacınız olduğu, bir ay içinde ne kadar ürün satışı yapmaya ihtiyacınız olduğu analiz edilir. Bunun ardından planlama işine geçilir.

Planlamada öncelikle sizin ne kadar reklam bütçesi ayırdığınız belirlenmeli sonrasında en uygun şekilde hedef kitleye hitap edebilecek reklamlar planlanmalıdır. Sonrasında ise planlar uygulamaya alınır ve ara dönemlerde raporlanır. Bu raporlama sizin yaptığınız işte ne kadar başarılı olduğunuzun göstergesidir. Sorun yoksa işlemlere devam edilir. Problem varsa planlarda değişikliğe gidilir.

SEM (arama motoru pazarlama) Nedir?

Search Engine Marketing teriminin kısa kullanılması SEM olarak adlandırılır. SEM günümüz dünyasında en mantıklı pazarlama ve reklam metotlarının birleşimi olan bir tekniktir. Doğru şekilde kullanımı ürünlerin ya da hizmetlerin satışlarında ciddi oranda artışa neden olur.

Gerçek hayattan örnek vermek gerekirse ürünlerinizin çok geniş bir pazarda kenarda köşede kalması, tezgâhınızın pazarın uzak köşelerinde kalması ürün satışınızı nasıl etkilerse dijital dünyada da aynı durum söz konusudur. İnsanların kolay ulaşabileceği yerde olmak daha fazla sipariş almaya, böylece karılığın artmasına sebep olur.

Normalde ulaşamayacağınız yerdeki insanlar internet aracılığı ile size rahatlıkla sipariş verebilir. Uzmanlardan bu konuda destek alarak sizde satışlarınızı büyük oranda arttırabilirsiniz.

SEM (arama motoru pazarlama) Fiyatları Ne Kadar?

Kullanılacak olan reklamların âdetine e türüne göre SEM maliyeti değişebilmektedir. Google bu işlemleri yapabilmeniz için kullanıcı dostu uygulamalar sunar ancak eğer ürün reklamlarını yapabilecek yeterli zamanınız yoksa ya da bu işleri yapmaya dair herhangi bir tecrübeniz yoksa bu konuda hizmet veren firmalardan destek alabilirsiniz.

Maliyetler tamamen sizin bütçenize bağlı olarak değişebilmektedir. Ne sıklıkta reklam yapmak istediğinizde bu konuda önem arz eder. Eğer her ürün için ayrı bir reklam bütçeniz var ise bu alanda çok başarılı olabilirsiniz. Örneğin ürün satışında 100 TL gelir elde edebiliyorsanız reklam için 7-8 TL aralığında bir reklam yapabilirsiniz.

SEM (arama motoru pazarlama) Firmaları

Arama motoru optimizasyonu belirli kurallarla ürün reklamı yapmayı içermektedir. Ancak çok uygun maliyetleri olmasına rağmen satışlara büyük oranda etki eder. Bu nedenle bu işlemleri kendiler yapamayacak olan kişiler için profesyonel firmalar hizmet vermektedirler. Öncelikle ihtiyacınız olan satış adetleri, reklam bütçesi, hedefler gibi konular analiz edilir. Sonrasında hedeflere ulaşabilmek için planlamalar yapılır.

Bu planlar doğrultusunda da düzenli şekilde reklamlar yayınlanarak ürün satışları için gerekli olan pazar payı oluşturulur. Bu işlemlerin yapılması işlerinizde ciddi oranda artışa sebep olurken maliyet olarak oldukça uygun fiyatlara hizmet alınabilmektedir. Yapacağız reklam yatırımı için internette kısa bir arama yaparak hizmet alabileceğiniz firmalara ulaşabilirsiniz.