Responsive Web Tasarım

Web Siteniz Tüm Cihazlara Uyumlu Olsun

Responsive web tasarım; web sitenin mobil cihazlarda (tablet-telefon) giriş yapıldığında ekli olan görsel ve metin alanlarının ekran küçülmesine bağlı uyumluluğunu ifade eden bir terimdir.

Çağımızın mobil cihaz kullanım artışına bağlı olarak ortaya çıkmış olan bu ihtiyaç, web siteler için aranılan özellik olmaktan çıkıp zorunlu bir çözüm haline gelmiştir.

responsive web tasarım

Responsive Bir Web Siteye Sahip Olmanın Avantajı Nedir?

Responsive özelliği olmayan sitelerde, okunması ya da görünmesi gereken bilgiler zoom yapılarak hem kalite düşüklüğü sıkıntısı hem de belirli bir alanı görebilme sıkıntısı yaşanacaktır. Kurumsal bir web siteye sahip olup, dijital pazarda kendine yer edinmek isteyenler için mobil cihaz uyumu olmayan web siteler müşteri kaçırmak dışında hiçbir etkiye sahip olmayacaktır. Bir web siteye giren potansiyel müşteri kolay ulaşılabilirlik ve estetik görüntü özelliklerini görmediği takdirde otomatik olarak rakiplerinize kaçış gösterecektir.

Kurumsal web sahibi olmak için adım atan müşterilerin amaçları olan, kolay ulaşılabilir olmak, arama motorlarında hızlı ve kalıcı bir ivme ile yükselmek, potansiyel müşteriyi dahil etmek niyetlerine ulaşabilmeleri responsive sitelerden geçmektedir.

Mobil uyum kapsamında, sayfa daraltılması gerekliliğinden yola çıkarak; menü planının değişmesi, imaj ve fontların sıkıştırılıp düzenlenmesi ve hatta bazı detayların görünmez yapılması gibi revizeler yapılacaktır. Arama motorları açısından da bakıldığında responsive web sitelerin sıralamaları daha çok desteklediği kaçınılmaz sonuçlar arasında yer almaktadır.

Ortalama bir oran ile responsive sitelere giriş mobil uyumu olmayan web sitelere girişlerden %25 oranında fazladır. Bunun en temel sebebi arama motorlarının responsive uyumuna bakmadan indexleme yapıyor olmasıdır.

Kurumsal web tasarımın olmazsa olmaz parçalarından olan responsive siteler, web sitelerinizde aranılan özellikleri aynı şekilde bulundurmalıdır. Ürün ya da hizmetin kolay ve net ulaşılır olması, site içerisindeki gezinin müşteriyi bağlayıcıyı etkiyi yaratması ve müşteriyi cezbedecek bir ara yüze sahip olması gereklidir.

Web tasarım, kurumsal web tasarım ve responsive web tasarım hizmetlerine ek olarak sektör içerisinde edindiğimiz 10 senenin üzerinde deneyimimizle, sizlerin ihtiyaçlarına gerek sektörel bazda gerekse de firma kimliği anlamında çok rahat yorumlayan profesyonel ekip arkadaşlarımız ile dijital pazarda hayallerinizin de üstünde yer edinmeniz için, yenilikçi ve estetik çözümlerimiz ile sizlere kusursuzluğu sunuyoruz.

Responsive Web Tasarım Nedir?

Türkçe karşılığı duyarlı kelimesine denk gelen bu terim internet dünyasının bu günlerde ne vazgeçilmez değeri olmuştur. Responsive Web Tasarım internet sayfalarının çağırıldıkları cihaza uyumlu olarak kendisini otomatik şekilde cihaza uyarlanması anlamını taşır.

Bu alanda başarıya ulaşabilen siteler insanlar tarafından rahatlıkla gezilebileceği için sitenin trafiğinde her zaman bir yoğunluk yaşanması mümkün olacaktır. Aksi takdirde siteden hemen çıkacak olan ziyaretçi sadece ziyaret edilme âdetini arttıran bir istatistikten ibaret olarak kalacaktır. Buda sitenin gelirlerin artmasına hiç bir fayda sağlamayacaktır.

Web tasarımının tamamen bu özellikler göz önünde tutularak yapılması Responsive Web Tasarıma tama olarak örnek teşkil eder.

Responsive Web Tasarım Fiyatları Ne Kadar?

Responsive Web Tasarım normal bir web tasarımdan farklı olarak uzman dokunuşlar gerektirir. Web sitesinin çağırıldığı zaman yapısına uygun olarak görüntülenmesi tamamen teknik bir konu olduğu için bu uyarlama süreçleriyle ilgili kodlama, ebatlandırma, uyumluluk vb. gibi işlemler oldukça fazla zaman ve emek gerektirmektedir.

Bu nedenle Responsive Web Tasarım Fiyatları normal sitelerin tasarımlarına göre daha yüksek olabilirler. Ancak net olarak rakam söylemek sitenin içeriğinden yükleme süresi beklentisine kadar birçok değişkenden etkilenebildiği için pek doğru bir yaklaşım olmaz. Eğer bu yönde bir tasarım yapılacaksa birbirinden farklı firmalardan teklif almak bu konuda en mantıklı çözüm olacaktır.

Responsive Web Tasarım Hizmeti Neleri Kapsar?

Responsive Web Tasarım Hizmeti tamamen site sahibinin inisiyatifleri ile birçok mobil cihaza tüm sitenin uyumlu olabilmesini sağlar. Bu uyumluluk kullanıcının masa üstü siteden yapabildiği tüm işlemleri mobil cihazından da yapabilmesi anlamına gelir.

Ancak tüm verilerin masaüstünde mobildeki gibi görünemeyeceği gerçeğinden dolayı sitede bir de masaüstü sürümü seçmek isteyenler için alternatif sunulmalıdır. Böylece isteyen tüm kullanıcılar tam sürümü görerek istedikleri işlem yapabilir. Bu özellik site sahibi isterse uygulanabilecek bir durum olmakla birlikte kullanıcıların çoğunluğu tarafından bilinmeyen bir durumdur.

Bu nedenle çok fazla yatırım yapmaya gerek olmayan bir özelliktir.

Responsive Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Oldukça fazla teknik detaylara gerek duyulan optimizasyon işlemi ancak konunun uzmanları tarafından yapılabilir. Sitenin Responsive olabilmesi için birçok konunun gözden geçirilip uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Bunlar sırasıyla görsellerin boyutu, yazıların boyutu, URL uyumlulukları, sayfa yapısı optimizasyonu olarak uygulanabilir.

Konu hakkında ülkemizde çok üst dizey hizmet veren profesyonellerle çalışmak mümkündür. Tasarlanan sitenin responsive olması site sahibi açısından verimlilik getireceği için son yıllarda oldukça fazla talep görür hale gelmiştir. Her geçe yıl artan mobil cihaz kullanımının sayesinde daha da önem kazanacağı ön görülmektedir.

Mobil cihazlar sonraki adımlarda nesnelerin interneti olgusuyla kullanıcı sayılarını arttıracağı için bu alanda yatırım yapmak herkes için mantıklı bir seçenektir.