Mobil Uygulama

Hızlı ve Kusursuz Mobil Uygulamanızı Bugün Hazırlamaya Başlayalım mı?

Yanımıza almadan dışarı çıkmadığımız, küçülerek çakmak ceplerimize kadar girmiş olan mobil cihazlara (akıllı telefon, tablet) özel tasarımlar ile oluşturulan yazılımlara Mobil Uygulama adı verilmektedir.

Sıklıkla responsive (mobil uyumlu) siteler ile karşılaştırılan mobil uygulamalar birbirinden farklı yazılımları ifade etmektedir.

mobil uygulama

Mobil Uygulama Hizmetlerimiz

Mobil uygulamalar konusu IOS ya da Android tabanlı olarak tasarlanmaktadır. Bunun sebebi kullanılacak olan cihazın özelliklerinin farklı olmasıdır. Yine aynı cihaz farklıklarına bağlı olarak uygulamanın indireleceği yerler de değişiklik göstermektedir. IOS tabanlı mobil uygulamalar ipad, iphone, ipad touch, ipad mini gibi cihazlarda kullanılacak ve App Store’dan indirilebilecektir. Samsung ve HTC gibi Android tabanlı uygulamalar ise Google Play’den indirilecektir.

Mobil uygulamalar verdikleri hizmetin kalitesi ve kullanıcı isteğine bağlı olarak ücretli ve ücretsiz mobil uygulamalar olarak sunulmaktadır. Ücretli olan uygulamaları, indirme platformu üzerinden kredi kartı ile satın alıp yüklemeyi tamamlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ücretli uygulamayı telefonunuzdan ya da mobil cihazınızdan kaldırmanız durumunda yeniden yükleme de ücreti yeniden ödeyecek olmanızı bilmeniz gerekliliğidir. Ücretsiz mobil uygulamalarda ise mobil cihazınızdan istediğiniz zaman uygulamayı kaldırabilir ve yeniden ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.

Mobil uygulamaları yükleyeceğiniz sanal mağazalar sizlere bu uygulamaları kategorize ederek sunmaktadır. Spor, eğlence, eğitim, kültür ve oyun gibi üst başlık kategoriler altında hem aradığınız uygulamalar hem de aradığınız uygulamaların farklı versiyonlarını bulabileceğiniz kategoriler bulunmaktadır. En çok indirilenler ve ücretli-ücretsiz olanlar ayrımını da bu kategoriler aracılığı ile bulabilirsiniz. Mobil cihazlarda geçirilen vaktin neredeyse %70’i mobil uygulamalarda geçmektedir. Bu sebeple mobil uygulamalara olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Marka kimliği oluşturmak ve kullanıcı kitlesini yükseltmek için işinizin sektörüne bağlı olarak geliştirilebilir mobil uygulamalar her zaman ihtiyacınız olacaktır. Kampanya, içerik ve duyurularınızı çok daha doğru bir şekilde hedef kitlenize ulaştırmada digital pazarlamanın içerisinde büyük yere sahip olan mobil uygulamalardan edinmek sizi avantajlı kılacaktır.

Hedeflerinize ulaşmak adına çözümler üreten Medyacode; mobil uygulama konusunda da size hedefe taşıyacak yenilikçi ve dinamik çözümleriyle destek olacaktır. Web siteleriniz aracılığı ile sunduğunuz hizmetlerin mobil uygulamalar ile daha yüksek çıtalara ulaşması için Medyacode ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Mobil Uygulama Nedir?

Teknolojinin gelişimi zaman içerisinde akıllı telefonlar kullanabilmeye imkân sağlamıştır.2000 li yılların ortalarından itibaren taşınabilir cihazlar küçük birer bilgisayar gibi hizmet verebilecek özelliklere kavuşmuştur. Bu durum ise cihazlarda programlar kullanabilmeye imkân sağladığı için gelişim başlamıştır. Programlama dilleri aracılığı ile çeşitli uygulamalar yayılmaya ve birçok alanda insanlara hizmet etmeye başlamıştır.

Geri planda birçok işlemin mobil cihazın işlemcisi ve işletim sistemi tarafından yapılmasını sağlayan yazılımlara mobil uygulama denmektedir. Birçok siteme hitap edecek şekilde geliştirilebilen uygulamaların çalışabileceği en bilinen sistemleri ise Android ve IOS tur. Bu sistemlere yükleme dosyaları indirilir ve cihazlarda kurulumu yapılır. Böylece uygulama kullanıcıya işlem özgürlüğü sunanlar.

Mobil Uygulama Fiyatları Ne Kadar?

Yazılım dünyasında birçok alanda olduğu gibi istenilen özelliklere göre fiyatlandırma değişebilmektedir. Geri planda birçok işin aynı anda yapılmasından kaynaklı olarak tasarımcılar uzun süreler boyunca çaba harcayarak işlemleri gerçekleştirirler. Bu durumda fiyatlandırmaya yansıyabilir.

Uygulamayı ne için kullanacağınız, hangi platformlarda kaç kişiye hizmet vereceği, ne oranda internet kullanacağı, cihazların hangi araçları için yetki talep edeceği gibi birçok göz önünde tutularak sizin verebileceğiniz bilgiler doğrultusunda planlamalar yapılır. Bu planlarda işlevleri en iyi şekilde yerine getirecek şekilde kararlı çalışan bir uygulamaya dönüştürülür. Uygulamanın sürümü her an müdahale edebilmeyi ve görülen eksikleri düzeltebilmeyi mümkün kılar yapıda olmalıdır.

Profesyonel Mobil Uygulama Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle Mobil uygulamanın ne için kullanılacağına bakılmalıdır. Çünkü bu durumu tamamen değiştirebilir. Uygulamanın profesyonel olabilmesi için güncel cihazlarda sorunsuz stabil şekilde çalışması gerekir. Aynı zamanda vaat ettiği fonksiyonları eksiksiz yerine getirebilmelidir. Tercihen pil tüketimine aşırı yük bindirmeyecek şekilde dizayn edilmelidir.

Uygulamanın her cihaza uyabilmesi için IOS, Windows Mobile ve hatta Sybian sistemleri içinde geliştirilmesi gerekmektedir. Uygulamanın kolay kullanılabilir olması, yazılarının okunaklı olmasıda bir başka dikkat edilmesi gereken konudur. Mobil uygulamaların aynı zamanda veri tabanına hızlı bir şekilde ulaşabilmesi ve entegre çalışabilmesi gerekir. Bilinçli kullanıcılar cihazlarında çok yer kaplamayacak uygulamaları daha rahat kullanmaktadırlar.

Mobil Uygulama Yapan Firmalar?

Mobil uygulama her ne kadar web sitesi tasarımı yapanların da ilgilendiği bir alan olsa da başlı başına ayrı bir tasarım dalıdır. Mobil uygulama tasarımcıları web tasarımdan farklı olarak minimalize şekilde çalışan ve çok fonksiyonlu yazılımlar geliştirir. Bu tasarımların yapılması yeterli olmayacak aynı zamanda cihazın birçok çevre ile etkileşime girebilmesi gerekecektir.

Tüm bu detayları özellikle mobil uygulamalar konusunda deneyimli olan uzman firmalar yapmaktadırlar. Android ve IOS cihazların piyasa hâkimiyetleri sayesinde uygulama yazmak ve yayınlamak ayrı bir iş dalına dönüşmüş durumdadır. Bu uygulamalardan bazıları milyonlarca kullanıcıya ulaştığı gibi kimi zaman bunun milyarlarca indirme seviyesine ulaştığı gözlemlenmektedir.

Mobil Uygulama Ajansı

İnsanların mobil cihazlar aracılığı ile her an kullandıkları ve indirme şanslarının olduğu uygulamaları tasarlamak uzmanlık gerektiren çok profesyonel bir iştir. Bu iş internet reklamcılığı yapmak kadar zor olduğu için özel ekiplerin kurulması ve uzmanlık alanlarının birleşimini kullanması gerekir.

Yazılım, donanım, tasarım gibi bir çok alanda birlikte hareket etmek ve bunun stabil şekilde alışabilecek bir uygulamaya dönüştürebilmek büyük bir koordine sorununu doğurur. Mobil uygulama ajanslarında ise bu koordinasyon profesyoneller tarafından yapılır. İhtiyaçlar belirlenir, yapılabilecekler belirlenir. Takvim planı doğrultusunda çalışmalara başlanır. Tüm alışmalar eş güdümlü olarak devam eder. Mobil uygulama yardıma bir ihtiyacınız varsa kesinlikle bu firmalardan destek almanız önerilir.

Mobil Uygulama İstanbul

İstanbul birçok alanda olduğu gibi bu alanda da dünyanın en iyi işlerini çıkartabilen bir altyapıya sahiptir. Özellikle bankacılı alanında dünya genelinde çok fazla ödülü bulunan uygulamalar İstanbul yapımlıdır. Şehrin kültürel yapısının zenginliği aynı zamanda teknik alanda çalışan uzmanların ve tasarımcıların varlığına pozitif yönde bir etki sağladığı için bu alanlarda yetişen uzmanların eş güdümlü çalışmaları inanılmaz derecede kaliteli işlerin çıkmasına neden olmaktadır.

Bu durumun fark edilmesi son zamanlarda yabancı firmalarında İstanbul’da uygulama tasarlatması sürecine dönüşmüştür. Yazılım sektörü ihracat yaptığımız bir alan olmaya başlamıştır. Burumun böyle iyiye gitmesine ülkemizin genç nüfusa sahip olmasının da büyük katkısı bulunmaktadır.