E-Posta Pazarlaması

Doğru Hedefe, Doğru İçerikleri, Doğru Zamanda Ulaştırmak

Belirli bir kitleye ulaşmak için markaların hedefli gönderim yaptığı ürün tanıtımı, bilgilendirme ve kutlama mesajlarında elektronik posta yöntemini tercih etmesine e-posta pazarlama denir.

Toplu e-posta gönderimi, en etkili ve en avantajlı pazarlama yöntemlerinden biridir. E-posta pazarlamanın yüksek dönüşüm almasının sebebi, hedef kitle ile doğrudan iletişim imkanı sunmasıdır. Doğru stratejilerle yapılan E-posta pazarlama markalar için yüksek kazanç sağlayan büyük bir avantajdır.

e-posta pazarlama

Elektronik posta ile pazarlama mesajlarının belirlenmiş kitleye ulaştırmanın digital pazarlama yollarında biri de e-posta pazarlamasıdır. Etkileşim odaklı, stratejik ve ölçümlenebilir olması e-posta pazarlaması tercih edenlerin en öne çıkan sebepleri arasında yer alır.

Başarılı E-Posta Pazarlaması Nasıl Olmalıdır?

1 – Kurallar Baştan Belirlenmelidir

Toplu mail çalışmasından hedeflenen yere ulaşabilmek için doğru adımların en başta planlanması gerekir. Mailin konusu, görselin net mesaj veriyor olması ve estetik olması, temiz bir hedef kitlenin sağlanmış olması temellerine sahip bir çalışma hedefe ulaşmak için yeterli olacaktır. Bunu sağlayacak olan kaliteli bir altyapıya sahip olan mailing firması sizi hedefine ulaştırmak adına doğru bir tercih olacaktır. Aksi takdirde inboxa düşen maillerini olmayacak spam olarak kalmak durumunda olacaksınızdır.

2 – Stratejiden Geri Adım Atılmamalıdır

Başta planlamış olduğunuz hedef ve bu çerçevede takip ettiğiniz yolda, süreç içerisinde geri adım atmamanız çok önemlidir. Yani başlangıçta ‘deneyelim de hele bakarız’ diye yola çıkarsanız o yolu tamamlama ihtimaliniz olmayacaktır. Hedefiniz olan kitlenin ne sıklıkta bilgilendirileceği konusunda belirlediğiniz stratejiden taviz vermemelisiniz.

3 – Organik E-Posta Arşiviniz Olmalıdır

Yapılan her mailing çalışmasını takip edecek kampanya, ürün ya da hizmet bilgilendirme çalışmalarınızı yönlendireceğiniz organik bir mail arşivinizin olması ve bu arşivin her çalışma öncesi güncellenmesi gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken konu toplu mail gönderimlerinin sektörel mail listeleri üzerinden yapılması durumunda kanunen yasaklı kısma takılmamaktır.

4 – Pazar Listesi Çalışması ayrıca Yapılmalıdır

Burada bahsedilen ise, bölgesel ya da daha dar kapsamlı çalışmalar için ayrıca bir çalışmaya gerek kalmadan başta oluşturulan hedef kitlenin tüm ayrıntılarının ilk başta belirlenmiş olmasıdır. Bölge, il, ilçe bazlı yapılacak mailing çalışmalarının sağlıklı yürütülmesi açısından önemli bir konudur.

5 – Kişiye Özel Gönderimler Yapılmalıdır

Kurum ya da firma adı ile gelen maillere bakma olasılığı direk şahıs bilgisi ile şahsa giden maillere oranla çok daha düşüktür. Hele bir de bu anlamda karşı kitleyi alıştırdıysanız ‘ yine bilgilendirmedir’ deyip bakmamaları daha da yüksek oranlara çıkmaktadır.

6 – Listeden Çık Bulundurmak Zorunludur

Hem güveni perçinlemek hem de yasal sorumluluklar çerçevesinde listeden çık butonu ya da ibaresi eklemek zorunludur. 6563 sayılı e-ticaret iletişimi ve 6698 Kişisel Verileri Koruma kanunlarına göre tüm mailing tasarımlarının altında listeden ayrılma linkini eklemesi zorunludur.

E-posta pazarlaması hakkında kusursuz bir çalışma başlatmak ve süreci raporlar halinde gözlemlemek hizmeti ile pazarınızı arttırmak hedefiniz için Medyacode ailesi ile iletişime geçebilirsiniz.

E-Posta Pazarlaması (E-Mail Marketing) Nedir?

E – Mail 2000 li yıllarda kişisel bilgisayarlara bağlı olarak yaygınlaşmaya başlamış olan bir haberleşme aracıdır. Bu araç çok uygun maliyetleri nedeni ile çok fazla insan tarafından tercih edilmektedir. E – Mail yolu ile yapılan pazarlama faaliyetlerine ise E- Mail pazarlama denir. Yapılan araştırmalara göre dijital pazarlamada kullanılan en iyi ve ucuz yöntemlerin ikincisi olarak arama motorlarından sonra gelir.

Bu sektör doğru şekilde reklam kurgulanması için kullanıldığında yapılan yatırım kat be kat fazlası ile geri getirmektedir. E- Mail pazarlama mevcut müşterilerin tekrar alışveriş yapmalarını sağlamak amacıyla kullanılabileceği gibi müşteri olma potansiyeli tanıyan insanların ilgisini çekebilmek içinde kullanılır.

E-Posta Pazarlama (E-Mail Marketing) Fiyatları Ne Kadar?

E – Posta Pazarlaması diğer yöntemlere göre oldukça uygun maliyetlere neden olmaktadır. Örneğin klasik bir mecrada yapacağınız reklamda amaçsız, hedef kitleye ulaşma şansı olmayan reklamlara çok yüksek bedeller ödenirken bu arata izin bütçenize bağlı olarak 1-2 dolar gibi maliyetlere reklamınız yapılabilir.

E mail kullanımı son 5 yılda önceki yıllara oranla katlanarak artmıştır. Akıllı telefonların kullanımı buna neden olduğu için pazarlama yapılabilecek insan sayısında artış yaşanmıştır. Bu araca yatırılacak para tamamen sizin bütçenize bağlı olarak değişecektir. Ancak şu bir gerektir ki bu reklam modeli en iyi araçlardan ikincisidir. Geri dönüşü sizi çok fazla tatmin edecektir

E-Posta Pazarlaması (E-Mail Marketing) Yapan Firmalar?

Oldukça düşük bütçelerle reklam yapabileceğiniz bu araçtan yararlanabilmek için uzmanlardan destek almak yapılan çalışmanın başarısını belirleyecek en büyük etmendir. Bu alanda faaliyet gösteren birçok Dijital reklam ajansı bulunmaktadır. Yapılacak olan çalışma önce analiz gerektirir. Bunun ardından ise hedefler belirlenir ve bu doğrultuda görseller hazırlanır.

Maillerin görsel içermesi kesinlikle çok büyük önem taşır. İnsanlar görsel reklamlara tıklamaya daha fazla eğilimlidirler. Mailde reklamı görerek gelen insanların büyük bir kısmı ise alışveriş yaparlar. Maillerin hangi sıklıkla gönderileceği, kontak listesi gibi tüm detaylar öne çıkacağı için bu konularda profesyonel bir ajans ile çalışmak sin için daha iyi sonuç verecektir.

Mailing Nasıl Yapılır?

Bir dizi işlemin sırayla uygulanması yoluyla yapılır. Bu araçta diğer başka araçlar gibi bir reklam mecrası olduğu için çok doğru şekilde uygulanası gerekir. Reklam yapılmadan önce analizler yapılır. Satıcının hedefleri belirlenir. Bu doğrultuda maillerin planlaması yapılır. Hangi mailin ne sıklıkla gönderileceği, uygulanacak indirimler, reklamların içereceği görseller belirlenir.

Takvimdeki plana göre bu izlem takip edilir. Eğer bu araç herhangi bir plan yapılmadan rastgele yapılırsa para harcamaktan baka bir işe yaramayabilir. Gönderilecek olan E- Postaların alıcı tarafından gereksiz posta olarak algılanmaması içinde bazı işlemlerin yapılması gerekir. İşte tüm bu planlama, uygulama, takip gibi süreçlerin hepsini sizin yerinize ajanslar gerçekleştirebilir.