Dijital Pazarlama

Çağımızın en yeni ve en gelişmiş pazarlama yöntemlerinden olan digital pazarlama; elektronik ortamda ürün ya da hizmetinizi tanıtmanın en etkili yoludur. İnternet, sosyal medya ve alışveriş platformları üzerinden yapılabilen digital pazarlamanın etki alanları değişmektedir.

Dijital Pazarlama Hizmetleri

Ülkemizde aktif nüfusun %50’den fazlası interneti kullanmaktadır. Bu oranın neredeyse tamamı, ürün ya da hizmet arayışını yine internet üzerinden yapmaktadır. Bu nedenle Pazar araştırması içerisinde hızlı ve güvenilir bir kanal olarak digital pazarlama çok önemli bir yere sahiptir. E-ticaret ve mobil pazarlama digital pazarlamanın nerdeyse tamamına hakim olan kısmı oluşturur.

Digital Pazarlama Teknikleri

İçerikli Pazarlama Yöntemi: Bu yöntem sayesinde görsel ve metin ile desteklenmiş tanıtımlar oluşturulur. Açık mesaj veren video, resim ya da tek bir slogan ile etki alanı oluşturulur. Hali hazırda bulunan kitlenize yenilerini eklemek için, ilgi alanı dışında kalan kitleye de gerekli mesajı verebilmek çok büyük önem taşır. Bu içeriğin özgün olması, etkili olması ve paylaşılabilir olması etki alanını etkileyecektir.

Sosyal Medya: Facebook, Twitter, LinkedIn, Google, Pinterest ve Instagram deyince akan suların durduğu çağımızda, digital pazarlamanın da odak noktası olduğunu unutmamak gerekir. Bu platformlar üzerinden markanızı kişiselleştirmek pazarı etkilemek anlamına gelecektir. Bahsi geçen her platformun kendi içerisinde bir etki alanı vardır. Paylaşım ve bilgilendirmeler bu etki alanı hesaba katılarak yapılmalıdır.

Site İçi Kampanyalar: Kullanım sıklığına ve markanın güvenirliğine bağlı olarak kendi siteniz içerisinde yapacağınız kampanya ve promosyonlar digital pazarın etki alanını olumlu düzeyde tetikleyecektir. Sadece siteye ait olan kampanyalar sayesinde site dinamizmi de sağlanmış olur.

Mobil Araçlar: Responsive yani mobil uyumlu web sitelerinizin olması, internet kullanıcılarının %70’inin mobil cihazlardan arama yaptığı da dikkat alındığında büyük bir pazar oluşması demektir. Aranılan yerde bulunmak ve bulunduğunda da etkileyici olabilmek adına mobil araçlar digital pazarlamanın unsurları içerisinde yerini alır.

Hedef Kitleye Yönelme: Bu yöntem ile kalıcılığı ve güvenirliği arttırmak amaçlanır. Çerez yerleştirme yöntemi ile hedef kitlenin takip alanına girip, onları etkileyebilirseniz.

Online hayatın vazgeçilmez parçası olan digital pazarlama içerisinde hızlı ve aktif bir şekilde yer almak için, Medyacode ailesinin tecrübelerinden ve yakın takip ettiğimiz teknolojinin size özel çözümlerinden yararlanabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, elektronik bir ortam üzerinde ürün ve hizmetin tanıtıldığı günümüz teknolojisinde sanal Pazar olarak isimlendirilen pazarın dijital ortamda pazarlamasına denir. Dijital pazarlama bir markanın pazarlama sürecinde işlenen zamandır. Günümüzde hızla gelişim sağlayan pazarlama yöntemini oluşturan en önemli etkendir. Pazarlama yöntemini sosyal medya, internet ve Mobil platform gibi çeşitli kuruluşlar oluşturuyor. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de bulunan insanların yaklaşık %50 oranında İnterneti aktif olarak kullandığı bilinmektedir. Bu durum güncel satış tekniklerinin olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Dijital pazarlama; internet siteleri, sosyal medya, çeşitli blok kanallarında, açık rp çalışmalarda, açık katalog grupları, font ve logo gibi çeşitli marka değerlerinde kullanılır.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Gelişen dünya standartlarında bulunan kurumsal şirketlerin tamamı gelir gücünün artmasının için çeşitli arayışlarda bulunur. Bu gibi durumlarda toplumsal kitle ve yurtdışında bulunan geniş kitleye ulaşmak için dijital pazarlama yöntemini uygular. Bunun gerçekleşmesi için mutlaka bir markanın
sanal ortam üzerinde bir satışın yapılması gerekiyor. Özellikle genç ve orta yaş grupları İnternet ve sosyal medyayı aktif kullandığından dolayı firmalar bunu dezavantaj olarak görür.

Günümüz teknolojisinde insanlara oturduğu yerden internet üzerinden alışveriş imkanı verildiğinden dolayı internet kullanan insanların sanal alışverişe teşvik ediyor. Burada bilinmesi gereken önemli
husus yapılan dijital pazarlama da kârın artmasını istiyorsanız alışveriş yapanlara çeşitli kolaylıkların yapılması gerekiyor. Bir şirketin dijital pazarlaması ne kadar başarılı olursanız kazancı o kadar yüksek olur. Bu yüzden pazarlama da alışveriş yapanlara “Beni al” algısının sağlanması gerekir.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama yapılırken hangi iş modeli dijital kanallarınız uygun olup olmadığının bilinmesi gerekiyor. Dijital pazarlama kanalları şu şekildedir.
1-E-meil pazarlama: işletmelerin geneli dijital pazarlama sürecinde müşterinin kişisel bilgilerine
ulaşım sağlamak ister. İşletmelerin e-mail adreslerine tanıtım mailleri gönderilerek satışların artması
hedeflenir.
2-PPC reklamları: Reklamlara tıklama başına yapılan reklam ücreti, dünya genelinde en yaygın
kullanılan reklam modelini oluşturur.
3-SEO: İnternet üzerinden yapılan arama motoru ile fazla aranarak üst sıralara çıkmanızı sağlar.
4-Sosyal medya pazarlama: Günümüzde en yaygın kullanılan pazarlama kanalının başında geliyor.
Diğer rakiplerinize göre farklı olarak müşteri potansiyelinin artmasını sağlayabilirsiniz.
5- İçerik pazarlama: Kaliteli ve ilgi çeken içerikler hazırlayarak müşteriye daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Dijtal Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Tanıtım ve reklam dijital pazarlamanın mecralara yayılmasını sağlar. Geçmiş yıllarda başta gazete olmak üzere dergi ve televizyon vb. Gibi yerlerde reklamları görmek oldukça yaygındı. Fakat daha sonra İnternet sayfalarında ve sosyal medya gibi çeşitli platformlarda karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel anlayışını yıkan başta dijital pazarlama olmak üzere online pazarlama, web pazarlama, mobil satış gibi yenilikçi alanlarda yapılıyor. Dijital pazarlama teknikleri günden güne gelişerek hedef kitleye ulaşıyor. İnternet dünya üzerinde bulunan her şeyin iletişimi sağlayan en önemli araçtır. İşletmeler ürünlerinin pazarlamasını yaparken viral reklam, interaktif pazarlama ve CEO araştırması gibi çeşitli yöntemlerden faydalanıyor. Örnek verecek olursak gözlük markası ürünlerini satabilmek için sosyal medya fenomenlerinden destek alabiliyor. Dijital pazarlama yöntemleri alanları genelde şu şekildedir.
-Blog sayfaları ve web sayfaları
– YouTube gibi video platformu
-Çeşitli sosyal medya hesapları

Dijital Pazarlama Hizmeti Veren Firmalar?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar farklı önlere doğru yönlenmeye başladı. Alışveriş İnsanoğlunun günümüzde vazgeçilmez tutkusu haline geldi. Bunun nedeni İnternet gibi büyük platformun olması alıverişi oldukça kolay bir hale getirdi. Dijital büyümeyi hızlanmasını sağlamak için danışmanlık ve kurulu bir ajansın yaratıcılığını daha sade biçime getirmek için hizmet veren birçok dijital pazarlama firması bulunuyor. Bunların çok yönlü amaca sahip olması dijital pazarlama hizmeti veren firmaların oldukça fazla olmasını sağlıyor. Dijital pazarlama veren firmanın güzel içerik hazırlamış olması, sosyal medya yönetimini profesyonel olarak yapıyor olması gerekir. Seo analizi ve kreatif hizmetin de yapılması gerekiyor. Dijital pazarlamayı internet üzerinden ve çeşitli sosyal medya platformundan alabilirsiniz. Dijital pazarlama sayısız firma tarafından veriliyor.

Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital pazarlama ajansı, dijital medya üzerinde ki faaliyetlerin yönetilmesini sağlayan ajanstır. Dijital pazarlama ajansı satışın artırılması için çeşitli verimlerin kazandırdığı hatta şirket bünyesine katılmasını sağlamak için gerekli analizin yapılmasını sağlanmasıdır. Dijital pazarlama ajansı paketlemeden ürünün tanıtımına kadar birçok etkinliği kapsar. Dijital pazarlama ajansı 3 adım ile sizlere yardımcı olur.
1-Ön görüşme yapılır: Sosyal medya hesapları ücretsiz analiz edilerek fikirler paylaşılır.
2-Dijital pazarlama yol haritası oluşturulur: İhtiyaçlarınıza göre pazarlama çözümleri çalışması yapılır.
Yani sizlere nasıl yardımcı olunacağının iş planı hazırlanır.
3- Sizler için özel teklif hazırlanır: Dijital pazarlama iş planınız bulunuyorsa kapsamlı şekilde sizler için
yapabileceklerimiz anlatılıyor. Sizler için en uygun teklif sunulup çalışmaya başlanıyor.

İstanbul'da Dijital Pazarlama Şirketi

Dijital pazarlama genel bir kategoride bulunur. Kendi içerinde çeşitlilik gösterebilir. Dijital pazarlamanın yapılması için SEO çalışmasının yapılması gerekiyor. SEO’nun amacı büyük kitleye hitap edecek hizmeti profesyonel olarak veriyor olmasıdır. SEO hizmetini verilen firmaların yararlı olması
için arama motorlarının teknik olarak içeriğe kolayca ulaşmasını sağlamasını sağlıyor. Dijital pazarlama son yıllarda çok tercih ediliyor. İnternet gibi dünya’nın en gelişmiş iletişim aracı olan ve pazarlamacıların büyük alanda kar yaptıkları dijital pazarlama olarak kullandığı bir platformdur. Gerek sosyal medya gerek blog ve çeşitli web sitelerinde dijital pazarlama reklamları profesyonel olarak yapılıyor. İstanbul’da dijital pazarlama yapan sayısız firma bulunuyor. Google arama motoruna yazdığınızda sizlere en yeni dijital pazarlama şirketlerini göstermektedir.