Blog İçeriği Üretim ve Yönetimi

Etkili İçeriklerle Markanıza
Güç Katın

Hedef kitlenize nitelikli içeriklerle ulaşarak markanıza bilinirlik, sitenize trafik kazandırın.

Blog içeriği ve yönetimi Seo konusu ile birlikte yürütülen, trafik arttırıcı çalışmaların tümünü ifade etmektedir. Web sitenizin yükselişte kalması için güncel ve periyodik bilgilendirmelerin yapılacağı yönlendirmelerdir.

blog içeriği üretim ve yönetimi

Blog yazıları sektörün işleyişine bağlı olarak, günlük, haftalık ve aylık belirli periyotlar halinde wb sitenize girişi yapılan metinlerdir. Elbette burada da Google ve diğer arama motorlarının belirlediği spesifikler söz konusudur. Yani güncel bir konu hakkında sizin amatörce yazacağınız bir metin bu trafiğin tetikleyicisi olmayacaktır. Yazılacak olan metinlerin belirli kuralları olmak zorundadır. Yine burada da uyulması gereken metin oluşturma kuralları göz ardı edilmeden metinler oluşturulmalı ve okunması için destekleyiciler kullanılmalıdır. Sadece başlığa yönelerek yazılacak içerikler sitede kalma süresini etkileyeceğinden okunması yüksek ihtimalli içerikler olmasına hassasiyet gösterilmesi gerekir.

Blog İçeriği Üretimi ve Yönetimi Nasıl Yapılmalı?

Blog yazılarının oluşturulmasında hedef belirlemek de oldukça büyük önem teşkil eder. Blog yönetimi hedefleri pazarlama hedefi ve optimizasyon hedefi olarak ayrılabilir. Hedeflere bağlı olarak da işleyiş değişecektir. Pazarlama hedefi ile blog yönetimini tercih edenler; blog içeriklerinin unsurlarını buna göre belirleyeceklerdir. Yani bir markayı ya da bir ürünü digital pazarda bilinir hale getirmek ve bu yeri korumak amacı ile blog içeriği yapacak olanların kullanacakları unsurlar ürün ve marka odaklı ya da satış platformu yönlendirmesi odaklı olacaktır. Optimizasyon hedefi olanlarında sitede kalma sürelerini etkileyecek ve site içerisinde dolaşımı etkileyecek unsurlara odaklanması doğru bir blog yönetimi şekli olacaktır.

Google Ads hizmeti alıyor olanların eş zamanlı olarak blog içeriği hizmeti almaları da gereklidir. Sadece Google reklamları ile bu trafikte doğru yere sahip olmak için yeterli olmayacaktır. Yazıların özgün ve arama motorları kurallarına uygun şekilde girilmesi gerekir. Özgün ve hedef odaklı blog yazıları, doğru periyotlar ile girildiği takdirde yükselişi olumlu yönde etkilemesi sonucu kaçınılmaz olacaktır. Hedefe uygun olarak yapılan çalışmalarda Medyacode firması olarak 10 yıldan uzun süredir yaptığımız çalışmalarda da görüyoruz ki Google reklamlarına dahi gerek kalmadan istenilen sonuca ulaşılabilmektedir.

Siz de web sitenizin hak ettiği yere sahip olması için blog içeriği üretimi ve yönetimi konusunda desteğe ihtiyacı olanlardansanız –ki hepimizin ihtiyacı kaybettiğiniz zamanı geri almak için kalmadınız.

İçerik Üreticiliği Nedir?

Günümü dijitalleşen dünyasında insanlar özellikle akıllı cihazlar aracılığı ile yayıncıların ürettikleri içerikleri okumakta, katılmakta onlarla etkileşim kurmaktadırlar. İçerik her türlü konuda insanlarla bilgi paylaşmaktır. Takip ettikleri konularda kullanıcılar bilgileri yayınlayan kişilerden aldıkları fikirlerle tüketim alışkanlıklarını değiştirebilirler. Yeni markaları ve fikirleri deneyebilirler.

Bu içeriklerin üretilmesi için bir çaba gerekmektedir. İşte bu çabayı harcayan gerek profesyonel gerek amatör kimselere içerik üreticisi denmektedir. Çok geniş bir terim olan içerik üreticiliğinin bir alt dalı olarak video içerik üretimi son zamanlarda çok yüksek tap edilme oranı ile dikkat çekmektedir. Video çekebilme yayınlama platformları bu konuda sundukları özgürlükler ile insanlara ilgilerine göre içerik sunarlar.

Sosyal Medya İçerik Üretimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya kullanıcı sayısı rekorlar kırma yolunda ilerleyen bir mecradır. Bazı araçlarda toplam kullanıcı sayıları milyar barajını çoktan aşmış durumdadır. Bu sosyal medya araçlarını kullanan insanlar üreticilerin oluşturduğu içerikleri takip etmekte, bu duruma göre kendi hareket şekillerini belirlemektedirler.

Bu gücün farkında olarak belirli konularda insanların ilgilerini cezbedecek şekilde içerikler üretmek pazarlama alanı olarak kullanılabileceği için çok iyi bir gelir kalemine dönüşmektedir. Yapılan içeriklerin sürekliliği çok büyük önem taşır. Duruma göre günlük, haftalık ya da aylık olarak düzenli şekilde paylaşım yapmak gerekmektedir. Bu paylaşımları da görsellerle desteklemek sizin için çok büyük önem taşır.

İçerik Üretimi Yapan Firmalar?

Sosyal medya kullanımı o kadar büyük sayılara ulaşmış durumdadır ki günümüzde kullanmayan kimse yok demek yanlış olmaz. İnsanların istediği her an onlara içerikler sunabilmek ancak bu konuda profesyonel olmakla mümkün olmaktadır. Bu büyük kullanıcı kitlesine sahip olan platformların reklam potansiyelleri de çok yüksektir.

Reklam yapmak amatörce yapıldığında getirisi düşük olmakta ancak doğru yöntemle çok ciddi gelirlere ulaşılabilmektedir. Eğer sizde bir reklam yapmak istiyor ancak bunu için yeterli zamanı ve paylaşım yapabilecek argümanları taşımıyorsanız bu konuda profesyonel olan firmalardan destek almanız sizin için kesinlikle çok büyük önem taşır. Yapacağınız küçük harcamalar size satış olarak geri dönecektir.

Blog İçeriği Üretimi ve Yönetim Fiyatları Ne Kadar?

Bloglar belirli alanlarda bilgi birikimi olan insanların paylaşım yaptıkları ve bu içerikleri ücretsiz sundukları alanlardır. Kimi nadir durumlarda ücretli içeriklerde sunulabilmektedir. Blog yayını yapan kişi sadece yaşadığı deneyimleri de insanlara sunabilir. Sosyal medyadan farklı olarak okunabilecek içeriklerin paylaşımı burada yoğundur.

Bir işin nasıl yapılacağı, dikkat edilmesi gereken hususlar vb. Gibi konularda yayı yapılabileceği gibi sadece bilgi vermek amacı ile de yapılabilirler. Bloglar genellikle ücretsiz şekilde hizmet sağlayan firmalar aracılığı ile oluşturulurlar. Ancak düzenli şekilde blog yayını yapmak bir planla mümkündür. Tüm bunları düzenli şekilde işinde uzman firmalardan destek alarak yapmak doğru bir tercihtir.

Dijital İçerik Üretmenin Püf Noktları Nelerdir?

Dijital içerik üretimi için içeriğin hangi platformda yayınlanacağı çok büyük önem taşır. Bunu belirlenmesinin ardından uygulamaya geçilir. Sosyal medyada yayınlanacak olan bir içerikle Youtube üzerinde yayınlanacak içerikler tamamen ayrı dinamiklere sahiptir. Yayın yapılacak alan her ne olursa olsun asıl amaç takipçilerin dikkatini çekebilmek ve izlenmeyi, okunmayı sağlayabilmektedir.

Konu belirlendikten sona yapılacak olan işlemlerin planı çıkartılır. İçeriğin bilgilerinin doğru olması, görsellerin dikkatli hazırlanması büyük önem taşır. En önemli noktalardan birisi ise içeriklerin düzenli şekilde paylaşılmasıdır. Platforma göre günlük haftalık paylaşım yapılması takipçi sayısı ve izlenme sayısı açısından çok önemlidir. Bu duruma göre takip durumu artar.

Instagram İçerik Üretmek Nasıl Yapılmalıdır?

İnstagram kullanıcı sayısı çok yüksek olan bir platformdur. Yapılacak olan içeriklerin İnstagramın ruhuna uygun olarak oluşturulması gerekir. Burada insanlar genellikle konu ile alakalı resimleri ve vi kısa videoları görmeyi isterler. Ancak takipçiyi çok sıkacak derecede abartılı uzun videolar çekilmemeli, eklenen videoların editlemesine dikkat edilmelidir.

Açılan paylaşımda kullanılan görsellerin doğru çekilmiş olmasıda önemlidir. Aynı zamanda takipçilerin artması için hashtag # kullanımına dikkat edilmelidir. Bu kullanım dada abartılı olmamak kaydı ile ziyaretçi ve takipçi sayısında artış yaşanabilir. Hikâyelerin paylaşılması da önem taşıdığı için dikkat etmeli, hikâyelerde insanlarla etkileşime dikkat edilmelidir. Anketler yöneltmek etkileşimi arttıracak bir uygulama olduğu için tercih edilmelidir.